Jeotermal Ruhsat

Tarımsal alanda 2017’den bu yana yürürlükte olan ve tarımsal elektiriği %40 daha ucuza kullandıran bazı devlet teşvikleri tarım işi ile uğraşan çiftçileri Jeotermal Arama ve İşletme ruhsatına yönlendirdi. Bu teşvikler sayesinde son 2 yılda yaklaşık ülke genelinde 11 binin üzerinde başvuru ve talep oluşmuştur. 16 derece ve üzeri kaynak sularında alınabilen bu ruhsat türü çiftçinin oldukça yüzünü güldürüyor. Ülkemizde genelde kaynak sularının 18 derece ve üzeri olduğu göz önünde bulundurulursa çiftçiye büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Peki nasıl alınabilir?
Öncelikle bir Yüksek jeoloji mühendisi ile anlaşmanız gerekmektedir. Çünkü İl yatırım ve koordinasyon başkanlıkları bireysel olarak şahısların başvurularını kabul etmemektedir. Yüksek jeoloji mühendislerinin yetkisi kapsamında alınabilen bu ruhsat iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama Jeotermal arama ruhsatıdır. Bu ruhsat size kuyu kazma olanağı sağlayacak ve kuyunuzun kayıtlara geçmesini sağlayacaktır. arama ruhsatının süresi 3 yıldır. İkinci aşama ise Jeotermal İşletme Ruhsatıdır. Bu ruhsat 30 yıl boyunca geçerlidir ve 30 yıl sonra yenilenebilir. Bu ruhsat ile arazinize tarımsal elektrik ve sera desteği sağlanmaktadır. Jeotermal ruhsatlı tarımsal arazilerde elektrik sayaçları özel sayaçlar olup uzaktan kontrol edilmektedir.
Jeotermal İşletme Ruhsatı Kapsamı
Öncelikle şunu bilmeniz gerekmektedir ki bu ruhsat özel mülk ve hazineye ait bütün arazilere başvurulabiliyor. Kooperatif sahaları ve Uzlaşma yolu kapalı araziler için bile alınabiliyor.
Tarımsal alanlarda çiftçinin en büyük sıkıntılarından birisi olan elektrik yükünü %40 azaltan bu uygulama çiftçinin yüzünü güldüreceğe benziyor.